Hiperpigmentacija je stanje u kojem koža postaje tamnija zbog povećane proizvodnje melanina. Ovo stanje može imati različite oblike i uzroke, a najčešće vrste hiperpigmentacije uključuju melazmu, sunčane pjege i postupalnu hiperpigmentaciju.
Melazma
Melazma je vrsta hiperpigmentacije koja se često javlja kod žena, osobito tijekom trudnoće (poznata kao “trudnički maska”) ili zbog hormonalnih promjena izazvanih kontracepcijskim pilulama. Karakterizira je pojava tamnih mrlja, obično na licu, osobito na čelu, obrazima, nosu i bradi. Melazma se pogoršava izlaganjem suncu, jer UV zrake stimuliraju proizvodnju melanina. Ove mrlje su obično simetrične i mogu biti blijede ili tamne, ovisno o jačini pigmentacije.
Sunčane pjege
Sunčane pjege, također poznate kao lentigine, nastaju kao posljedica dugotrajnog izlaganja suncu. Ove male, smeđe ili crne pjege obično se pojavljuju na dijelovima tijela koji su često izloženi UV zračenju, poput lica, ruku i ramena. Sunčane pjege najčešće se pojavljuju kod starijih osoba ili onih koji su bili previše izloženi suncu, a obično se povećavaju s godinama. Iako nisu opasne, one mogu biti estetski problem, osobito ako su brojne i raspršene po koži.
Postupalna hiperpigmentacija
Postupalna hiperpigmentacija javlja se kao rezultat kožnih ozljeda ili upala, poput akni, opeklina, ekcema ili ugriza insekata. Kada koža zacijeli, može ostaviti tamne mrlje ili ožiljke koji su tamniji od okolne kože. Ove mrlje obično nestaju s vremenom, ali mogu biti dugotrajan problem, osobito kod ljudi s tamnijim tipovima kože koji su skloniji većoj proizvodnji melanina kao odgovor na upalu.
Vrste hiperpigmentacije, uključujući melazmu, sunčane pjege i postupalnu hiperpigmentaciju, nastaju zbog različitih uzroka, a najčešće su povezane s izlaganjem suncu, hormonalnim promjenama ili upalama. Iako nisu opasne, ove tamne mrlje mogu biti estetski problem. Pravovremeno liječenje, zaštita od sunca i pravilna njega kože mogu pomoći u smanjenju ili prevenciji nastanka ovih pigmentacijskih promjena.