Liječenje povišenih masnoća u krvi

Povišene masnoće u krvi, poznate kao hiperlipidemija, ozbiljan su zdravstveni problem koji može povećati rizik od kardiovaskularnih bolesti, uključujući srčani i moždani udar. Liječenje povišenih masnoća u krvi zahtijeva kombinaciju promjena u životnom stilu i, u nekim slučajevima, lijekova.

Promjene u životnom stilu

Prva linija obrane protiv povišenih masnoća u krvi su promjene u životnom stilu. Ovo uključuje:

  1. Zdrava prehrana: Usvajanje prehrane bogate voćem, povrćem, cjelovitim žitaricama i zdravim masnoćama, poput onih iz ribe, orašastih plodova i maslinovog ulja, može značajno smanjiti razine kolesterola i triglicerida. Smanjenje unosa zasićenih masti i trans masti također je ključno.
  2. Redovita tjelesna aktivnost: Vježbanje pomaže povećati razine HDL (“dobrog”) kolesterola i smanjiti razine LDL (“lošeg”) kolesterola i triglicerida. Preporučuje se najmanje 150 minuta umjerene tjelesne aktivnosti tjedno.
  3. Održavanje zdrave tjelesne težine: Gubitak suvišnih kilograma može značajno smanjiti razine triglicerida i povećati HDL kolesterol.
  4. Izbjegavanje pušenja: Pušenje smanjuje razine HDL kolesterola i oštećuje krvne žile, povećavajući rizik od srčanih bolesti.
  5. Umjerenost u konzumaciji alkohola: Prekomjerno pijenje može povećati razine triglicerida.

Lijekovi kod povišene masnoće u krvi

Ako promjene u životnom stilu nisu dovoljne za snižavanje razina masnoća u krvi, liječnici mogu preporučiti lijekove. Najčešće korišteni lijekovi uključuju:

Statini: Ovi lijekovi smanjuju razine LDL kolesterola blokiranjem enzima koji jetra koristi za proizvodnju kolesterola. Statini također mogu pomoći u smanjenju triglicerida i blago povećati HDL kolesterol.

Fibrati: Koriste se za snižavanje triglicerida i, u manjoj mjeri, za povećanje HDL kolesterola.

Niacin: Vitamin B3, koji može smanjiti LDL kolesterol i trigliceride te povećati HDL kolesterol, iako može imati nuspojave koje ograničavaju njegovu upotrebu.

Inhibitori apsorpcije kolesterola: Ovi lijekovi smanjuju apsorpciju kolesterola iz hrane u crijevima, što pomaže u smanjenju razina LDL kolesterola.

Omega-3 masne kiseline: Dodaci prehrani koji sadrže visoke doze omega-3 masnih kiselina mogu pomoći u smanjenju razina triglicerida.

Liječenje povišenih masnoća u krvi zahtijeva sveobuhvatan pristup koji kombinira promjene u životnom stilu i, ako je potrebno, lijekove. Redovite kontrole i praćenje razina masnoća u krvi ključni su za održavanje zdravlja srca i prevenciju ozbiljnih kardiovaskularnih bolesti. Promjene u prehrani, tjelesna aktivnost, prestanak pušenja i moderiranje unosa alkohola mogu značajno doprinijeti smanjenju razina masnoća u krvi i poboljšanju općeg zdravlja.

Oznake:

Možda će vas zanimati

Prevencija bronhitisa i upale pluća

Prevencija bronhitisa i upale pluća

Prevencija bronhitisa i upale pluća ključna je za očuvanje zdravlja dišnog sustava i smanjenje rizika od komplikacija. U slučaju bronhitisa, prestanak pušenja je jedna od najučinkovitijih mjera koje osoba može poduzeti. Izbjegavanje izlaganja iritantima poput...

Top 10 načina kako brzo sniziti krvni tlak u 5 minuta

Top 10 načina kako brzo sniziti krvni tlak u 5 minuta

Visoki krvni tlak može uzrokovati osjećaj stresa i tjeskobe, no postoje načini kako ga privremeno smanjiti u kratkom vremenskom razdoblju. Ako osjetite nagli porast krvnog tlaka, sljedećih deset tehnika može vam pomoći da se brzo opustite i smanjite tlak. Kako sniziti...

Što sve nosi lasersko uklanjanje dlačica

Što sve nosi lasersko uklanjanje dlačica

Lasersko uklanjanje dlaka postalo je popularna metoda za dugotrajno smanjenje ili uklanjanje neželjenih dlačica na tijelu. Iako ovaj postupak nudi mnoge prednosti, postoje i određeni nedostaci koje treba uzeti u obzir prije nego što se odlučite za tretman. Prednosti...

Što je seboroični dermatitis?

Što je seboroični dermatitis?

Seboroični dermatitis je kronična upalna kožna bolest koja se često manifestira na područjima bogatim lojnim žlijezdama, kao što su vlasište, lice, prsa i leđa. Ova bolest je karakterizirana crvenilom, ljuštenjem i svrbežom kože. Iako nije opasna po život, može...